Kot Norweski Leśny
Koty to zwierzęta niezwykle fascynujące i piękne. Pełne gracji, dumy i wewnętrznej harmonii a zarazem tajemnicze, niezgłębione, drapieżne... Wszystkie te elementy kociej natury tworzą magiczne piękno, które urzeka, uwodzi, intryguje oraz dopełnia jakąś cześć naszej duszy...  Sprawia, że nie można się im oprzeć. Kto raz dał się zaczarować, ten na zawsze pozostanie pod wpływem ich nieodpartego uroku.

Kot norweski leśny stanowi połączenie dzikiej powierzchowności z łagodnym i przyjaznym charakterem. Jest niezbyt płochliwy, instynktownie czujny i bardzo opanowany. Jako zwierzę żywotne i ciekawe świata potrzebuje w domu warunków do drapania i wspinania się.  W stosunku do swoich właścicieli przedstawiciele tej rasy odnoszą się z przywiązaniem i sympatią, czemu dają wyraz, mocno szturchając głową i wesoło mrucząc. Ten silny, majestatyczny kot jest bardzo samodzielny i pełen temperamentu. To chętne do nauki, dyskretne zwierzę rodzinne zazwyczaj nie okazuje żadnych cech dzikości.

STANDARD RASY NFO WG. FIFE

OGÓLNE WRAŻENIE

Duży, silny kot

 


 

GŁOWA

Z PRZODU: Trójkąt równoboczny.
Z BOKU: Czoło zaokrąglone, o odpowiedniej wysokości. Profil długi, prosty - bez załamania (stopu)
BRODA: mocna

20 pkt

Patrząc z przodu: odległość od brody do zewnęrznej nasady ucha powinna być taka sama, jak odległość między zewnętrznymi krawędziami uszu. Pożądane jest, by od brody do końca uszu nie było żadnych załamań (można przyłożyć linijkę), zwłaszcza w miejscu, gdzie szczęka przechodzi w policzek (bez tzw. pinch'ów).
Patrząc z boku: sławny "norweski" profil - prosty od czoła do czubka nosa i pod odpowiednim kątem do potylicy. Nie może być płaski, taki jak u węża czy krokodyla.


 

USZY

KSZTAŁT: duże, odpowiednio szerokie u nasady, ostro zakończone, z pędzelkami jak u naszego rysia i pokryte długim włosem od środka.
POŁOŻENIE: osadzone tak, że zewnętrzna linia stanowi przedłużenie linii głowy od brody do ucha.

10 pkt

Preferowane są uszy duże. Należy pamiętać, że uszy kociąt są osadzone wysoko na głowie i blisko siebie. W miarę, jak kot rośnie, rośnie też czaszka i uszy rozsuwają się na boki.


 

OCZY

KSZTAŁT: duże i owalne, osadzone lekko skośnie.
WYRAZ OCZU, EKSPRESJA: czujne
KOLOR: dozwolone są wszystkie kolory niezależnie od koloru futra

5 pkt

Mimo niskiej punktacji, oczy - ich położenie, kolor, wyraz ma wpływ na ceniony przez wszystkich specyficzny "norweski" wygląd. Oczy nie mogą być zbyt skośne i wąskie, nie być też okrągłe, jak spodki. Muszą mieć w sobie to "coś".


 

CIAŁO

TUŁÓW: długi, o silnej budowie i grubym kośćcu.
ŁAPY: silne, długie, tylne łapy dłuższe niż przednie. Stopy duże, okrągłe, proporcjanalne w stosunku do łap.

25 pkt

Szczupłe, delikatne łapy sprawiają, że kot wygląda zbyt elegancko, co w przypadku kotów norweskich leśnych nie jest pożądane. Te koty muszą stać mocno na ziemi.


 

OGON

Długi i puszysty, powinien sięgać przynajmniej do łopatek, a najlepiej do szyi.

10 pkt

Ogon to prawdziwa ozdoba "norwega". Im dłuższy i bardziej puszysty, tym lepiej.


 

FUTRO

STRUKTURA: sierść półdługowłosa. Wełnisty podszerstek pokryty jest gładką, wodoodporną (niezwilżalną) okrywą, która składa się z długich sztywnych i błyszczących włosów, pokrywających tył i boki zwierzęcia. Kot w pełnym futrze posiada pełną kryzę i portki.
KOLOR: dopuszczalne są wszystkie kolory (oprócz wymienionych poniżej) i białe znaczenia, niezależnie od wielkości i rozmieszczenia.Nie dopuszcza się: znaczenia himalajskiego (syjamskiego), koloru liliowego, czekoladowego, cynamonowego i płowego.

25 pkt

Trudno opisać, trzeba zobaczyć. Futro wyróżnia koty norweskie od kotów innych ras. To jest prawda w przypadku dorosłych, w pełni rozwiniętych osobników, zwłaszcza zimą. Jakość futra zależy od koloru i obecności pręgowania. Kocięta nie mają w pełni ukształtowanego włosa okrywowego. Ich futro tak różni się od futra kotów dorosłych, że uwaga ta też znalazła się w oficjalnym standardzie.


 

WADY

OGÓLNIE: zbyt drobna budowa.
GŁOWA: okrągła lub kanciasta, profil z załamaniem.
USZY: małe, osadzone zbyt szeroko lub za wysoko.
ŁAPY: krótkie i delikatne. 
OGON: krótki.
FUTRO: suche, zbyt jedwabiste, skołtunione.

 

 


 

UWAGI

Futro ocenia się tylko pod względem struktury i jakości.
Pod uwagę trzeba brać wolny rozwój kociąt.
Dorosłe kocury mają szersze głowy niż kotki.
Długość i gęstość futra zmienia się zależnie od pory roku.
Włosy okrywowe pojawiają się u kociąt po sześciu miesiącach życia.